رفتن به محتوای اصلی
x

بر اساس سند چشم‌انداز (سند ملی توسعه) بخش آموزش عالی در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی کشور، ایران آینده را در جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی به تصویر کشیده است. سیاست‌های کلی و مضامین دوازدهگانه برنامه چهارم توسعه مواردی همچون بسترسازی برای رشد سریع اقتصادی، حفظ محیط‌ زیست و توسعه فضایی را توسعه مبتنی بر دانایی عنوان کرده است که از اهم وظایف و مأموریت‌های بخش آموزش عالی کشور است. ضمناً باید توجه داشت که جهان پساکرونا عرصه تحولات شگرف و پویایی شتابنده خواهد بود، تغییرات چنان عجیب و غافل‌گیرکننده و برق‌آسا از راه خواهنـد رسیـد که عــدم برنامــه‌ریزی صحیح و کوچک‌ترین بی‌دقتی به آن می‌تواند هزینه‌های غافلگیری راهبردی در تمام عرصه‌ها را به ارمغان آورد. لذا تنها رویکرد و سیاستی که احتمال کسب موفقیت‌ را بیشتر می‌کند، نگاه‌های جدید به موضوعات کسب و کار، کارآفرینی، فناوری، نوآوری و اقتصاد دانایی‌محور با استفاده واقعی از دانش و تخصص نخبگان خواهد بود.

در چند دهه اخير افزايش روزافزون فاصله بخش‌هاي اقتصادي با دانشگاه‌­ها و مؤسسات فن‌آفرینی موجب پيدايش زیرساخت­های جديدي با هدف كاهش اين فاصله و عينيت بخشيدن به نتايج تحقيقات در جامعه شده است. اين زیرساخت‌ها كه در ابعاد مختلف و با طيف گسترده­ اي از شرح وظايف ايجاد شده‌­اند، همگي يك هدف مشترك يعني كمك به تكميل حلقه‌هاي واسط مابين بخش­‌هاي اقتصادي جامعه (صنايع، كشاورزي و خدمات) و بخش­‌هاي علمي و آموزشي جامعه (دانشگاه‌­ها و مؤسسات پژوهشي) را تعقيب مي‌نمايند. علاوه بر اين افزايش ضريب موفقيت واحدهاي فناور و فن‌آفرین از طريق اجتماع آن‌ها در يك محل و كاهش هزينه‌هاي آن‌ها به كمك ارائه خدمات پژوهشي متمركز از ديگر اهداف اصلي اين ساختارها به‌شمار مي­ روند. یکی از این زیرساخت­‌ها، مراکز رشد واحدهای فناور و فن‌­آفرین یا انکوباتورها هستند. مرکز رشد واحدهای فناور و فن‌آفرین برای کارآفرینان و واحدهای کوچک و متوسطی که با تکیه بر علم و فناوری دارای ایدههای قابل تجاری‌سازی هستند، برای مدت چند سال اطلاعات و مشاوره‌های ضروری و نیز خدمات و تحهیزات مناسب را برای رشد و ارتقای آنها ارائه داده و آن‌ها را برای حضور مستقل و مؤثر در صحنه فناوری آماده می‌کند. مراكز رشد جهت كمك به بقاي شركت­‌هاي جوان و نوپا نقش يك پرورش­‌دهنده را ايفا مي‌‌كنند و در هنگام آغاز به كار شركت­‌هاي تازه تأسيس يعني در زماني كه بسيار حساس و آسيب‌پذيرند، براي آن‌ها امكان رشد را فراهم مي‌سازند.

مدیریت نوآوری و تجاری‌سازی دانشگاه صنعتي اصفهان، ساختاری است كه با مديريت و همکاری متخصصين حرفه‌اي دانشگاهي با ارائه خدمات حمايتي از ايجاد و توسعه فعالیت‌­های حرفه‌­اي جديد توسط کارآفرينان دانشگاهی در قالب واحدهاي نوپاي فعال در زمينه‌هاي مختلف منتهي به فناوري با اهداف اقتصادي مبتني بر دانش و فن‌آفرینی، پشتيباني مي‌کند. اهم برنامه‌ها، وظایف و خدمات این مرکز عبارتند از:

  • توسعه و اشاعه فرهنگ کارآفرینی، فناوری و نوآوری در دانشگاه‌

  • نیازسنجی آموزشی در بخش کارآفرینی، نوآوری و استارتاپ‌ها 

  • برگزاری رویدادها، کارگاه‌ها و دوره‌های مهارتی در ارتباط با کارآفرینی، نوآوری و فن‌آفرینی

  • توانمندسازی هسته‌های دانشجویی، واحدهای فناور و شرکت‌های رویشی دانشگاه

  • کوچینگ و منتورینگ واحدهای فناور و شرکت‌های پذیرش شده

  • تلاش در جهت همسو کردن پژوهش‌های دانشگاه با فناوری‌های نوین

  • تشویق و حمایت از طرح‌های نوآوری باز و تجاری‌سازی فناوری‌های دانشگاهی

  • حمایت‌های مادی و معنوی، تخصیص فضا و تجهیزات مورد نیاز به واحدهای فناور و شرکت‌های تحت پوشش

 

تحت نظارت وف ایرانی